Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2021 Maijs > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Jaunumi


Meklēt:

Viss ir zaudēts jeb tas ir FORCE MAJEURE!

1
23-03-2020

Arvien vairāk cilvēku sāka mums zvanīt ar jautājumiem par nepārvaramas varas (Force Majeure) jautājumiem. Šodien rakstā - par Force Majeure atrunu līgumā, kā arī par to, kas ir jādara, ja tādas nav esošajā situācijā. 

 

Tāds laiks. Skarba statistika liecina, ka nepārvaramas varas apstākļu ir palicis vairāk. Kari, krīzes, laika apstākļi un šobrīd vīruss, pandēmija - ārkārtas situācija. Ko iesākt? 

Daudzi teiks: "apdrošiniet visus riskus!" Varētu piekrist, bet apdrošināšanas bizness ir tāds pats bizness, un sareźģīti būs pierādīt apdrošināšanas gadījumu. Strīdu ar apdrošināšanu - ir neaprakstāmi daudz. Veiksmīgu gadījumu ir ļoti maz. Tātad ir jāmeklē cits ceļš.

 

Ārējā ekonomiskā darbības sfēra ir neprognozējama tieši ar saviem nepārvaramas varas apstākļiem. Jūs varat ietekmēt situāciju, iekļaujot vērtīgu atrunu līgumā. Pirmkārt, ir jānošķir, kas ir nepārvarama vara un kas tāda nav. Galvenais kritērijs ir izvairīties no personalizēšanas. Tas nozīmē - tāds gadījums, kas var notikt ar ikvienu, bez izņēmuma, un šeit uzreiz atkrīt sankciju saraksti, licenču atsaukšana un vēl daudz kas cits. Tāpēc klauzulā par nepārvaramu varu ir jāiekļauj tikai vispārīgas parādības, bet ko darīt ar sankcijām un licencēm?

 

Ārzemju prakse tos nekādā veidā neatzīst par nepārvaramas varas apstākļiem, bet ļauj izstrādāt atsevišķu rindkopu, kurā var būt ietverti visi personīgākie un potenciāli briesmīgākie pasākumi, kas ietekmētu Jūsu darbību. Šo punktu/atrunu var saukt - atbildības ierobežojums. Šajā gadījumā visgrūtākais ir pārliecināt darījuma partneri, taču kopumā šī atruna darbojas, un saprātīgs partneris tam piekritīs.

 

Situācijā, kad notiek nepārvaramas varas apstākļi (un tas šobrīd ir aktuāli), ir svarīgi ņemt vērā arī vairākas nianses. Pirmkārt, ir pareizi jānoformē dokumenti, kas apliecina šo situāciju. Ir nepieciešama izziņa no Tirdzniecības un rūpniecības kameras vai no citas kompetentās iestādes. (Par to, kā un kur saņemt izziņu Latvijā - lasiet zemāk). Sākot ar termiņu, kas norādīts izziņā, tiek apturēts nokavējums.

 

Šeit ir svarīgi atcerēties, ka puse, kas izmanto nepārvaramas varas klauzulu, var ļaunprātīgi izmantot partnera attieksmi un gaidīšanu. Parasti pats “parādnieks” iesniedz otru izziņu, kurā ir teikts, ka fakti un apstākļi, kas ir kalpojuši par nepārvaramas varas sākumu, ir beigušies. Negodīgam partnerim katra legāli attaisnotā nokāvējuma diena ir izdevīga. Tāpēc otrai pusei ir jārūpējas par situācijas uzraudzību un no tās pašas iestādes jāpieprasa izziņa par nepārvaramas varas apstākļu stāvokli. Sākot no datuma, kas ir norādīts dokumentā, var atkal aprēķināt parādu un kavējumus. 

 

Nepārvaramas varas apstākļi un līdzīgas situācijas tagad ir biežākas. Pareiza šādu risku pārvaldība ļaus Jums ietaupīt papildu laiku un arī daudz finansiālo resursu.

 

Latvijā šobrīd ir izsludināta ārkārtas situācija, kā arī robežas un transporta savienojumi starp daudzām valstīm ir slēgti - to uzņēmējdarbībā var uzskatīt arī par nepārvaramas varas situāciju. Nepārvaramas varas iestāšanas apliecinošas izziņas Latvijā izsniedz Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK). Sakarā ar to, ka uzņēmējdarbībā ir svarīgs ātrums, LTRK patlaban pieteikumus pieņem elektroniski, ar nosacījumu, ka uzņēmējs oriģinālu iesniegs vēlāk. Brīvas formas pieteikumā tiek aprakstīta situācija, kuras dēļ puse nevar izpildīt līgumsaistības.

 

Izziņas izsniedz individuāli, ņemot vērā katra uzņēmuma situāciju atsevišķi. Pat ja līgumā ir klauzula par nepārvaramu varu, izziņa ir nepieciešama! Uzņēmējam nekavējoties jāpaziņo partnerim par nepārvaramas varas situācijas iestāšanos.

 

Izziņas cena tiek noteikta ņemot vērā ieguldītās darba stundas, kas nepieciešamas dokumenta sagatavošanai. Vienas stundas likme biedriem ir EUR 120 + PVN, bet uzņēmumiem, kas nav LTRK biedri EUR 150 + PVN. Minimālā maksa ir EUR 120 + PVN.

 

Sīkāka informācija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras mājas lapā pēc saites šeit - https://www.chamber.lv/lv/content/231.

 

Šis raksts tapis sadarbībā ar Konstantīnu Ivanovu (Viļņa, Lietuva / Sanktpēterburga, Krievija) - tiesību zinātņu doktors, NVS valstu tiesību konsultants Starptautiskajā tiesību birojā, Rīgas šķīrējtiesas šķīrējtiesnesis. Jau rīt - 24.03.2020 plkst. 9:00 (Rīgas laiks) Konstantīns rīkos ārkārtas vebināru par tēmu “Nepārvarama vara un apstākļi, kas izslēdz atbildību: jaunākā prakse”. Vebinārs būs krievu valodā.

Sekojiet saitei un reģistrējieties vebināram!

 

Veiksmīgu biznesa attistību!

 

Joprojām ir jautājumi - rakstiet uz info@court.lv!Komentāri

Жанна (23.03.2020 11:06)

нифига у них одна справка стоит
Rakstīt komentāru